عجیب تر شدن هر روزه قیمت برنج ایرانی

عجیب تر شدن هر روزه قیمت برنج ایرانی

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم با کیفیت‌های مختلف از ۶۳ هزار تومان آغاز می‌شود و بعضا به هر کیلو ۹۲ هزار تومان می‌رسد. این درحالی است که قیمت هر کیلو برنج هندی به ۳۴ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم […]

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم با کیفیت‌های مختلف از ۶۳ هزار تومان آغاز می‌شود و بعضا به هر کیلو ۹۲ هزار تومان می‌رسد. این درحالی است که قیمت هر کیلو برنج هندی به ۳۴ هزار تومان رسیده است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم با کیفیت‌های مختلف از ۶۳ هزار تومان آغاز می‌شود و بعضا به هر کیلو ۹۲ هزار تومان می‌رسد. این درحالی است که قیمت هر کیلو برنج هندی به ۳۴ هزار تومان رسیده است.

طبق گفته واردکنندگان با افزایش قیمت برنج ایرانی، بخشی از تقاضا به سمت برنج خارجی سوق داده شده است اما معلوم نیست با عجیب تر شدن هر روزه قیمت برنج ایرانی چه کسانی توانایی خرید انواعی از آن را دارند که با قیمت ها حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم قیمت گذاری می شوند؟

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در باره وضعیت قیمت برنج به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دبیر انجمن واردکنندگان برنج از واردات ۸۰۰ هزار تن برنج از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

بنابر آمار گمرک تا قبل از دوره ممنوعیت ۵۰۰ هزار تن و بعد از دوره ممنوعیت ۳۰۰ هزار تن برنج وارد شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: وزارت جهاد باید ثبت سفارش را سرعت بخشد تا کمبود عرضه، منجر به تشنج در بازار نشود. علی رغم هشدارهای مکرر در مهر مبنی بر کمبود برنج، مسئولان وزارت جهاد همچنان بر ممنوعیت واردات در فصل برداشت اصرار کردند که این امر نتیجه‌ای جز گرانی برنج ایرانی و خارجی در بر نداشت

به گفته او، با توجه به عقب ماندگی برنامه، در ۲ ماه باقی مانده تا پایان سال ماهیانه ۱۵۰ هزار تن و در فروردین ۲۵۰ هزار تن برنج باید وارد شود تا نیاز شب عید و ماه رمضان تامین شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج قیمت کنونی هر کیلو برنج هندی و پاکستانی در بنادر را ۲۵ تا ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج هندی در خرده فروشی‌ها ۳۰ تا ۳۴ هزار تومان، برنج پاکستانی ۳۲ تا ۳۶ هزار تومان، برنج طارم ۶۳ تا ۹۲ هزار تومان، شیرودی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان و ندا ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان بوده که نسبت به ماه های اخیر ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان افزایش داشته است.

نوع برنج  قیمت هرکیلو
برنج هندی ۳۰ تا ۳۴ هزار تومان
برنج پاکستانی ۳۲ تا ۳۶ هزار تومان
برنج طارم ۶۳ تا ۹۲ هزار تومان
شیرودی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان
ندا ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان

طبق گفته واردکنندگان با افزایش قیمت برنج ایرانی، بخشی از تقاضا به سمت برنج خارجی سوق داده شده که با این وجود ماهیانه ۱۵۰ هزار تن برنج به منظور کسری نیاز کشور باید وارد شود.

کپی رایت © 2024 جلفا. حقوق انتشار محفوظ است.