نایب‌رئیس انجمن داروسازان:
"سرُم" سهمیه‌بندی شد!/ فقط در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود

نایب‌رئیس انجمن داروسازان:

نایب‌رئیس انجمن داروسازان با اعلام کمبود سرم‌های تزریقی در کشور، از کمیاب‌شدن برخی داروها برای درمان علامتی اومیکرون خبر داد.

"سرُم" سهمیه‌بندی شد!/ فقط در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود/ کمبود برخی داروهای درمان علامتی اومیکرون

دکتر سید علی فاطمی درباره کمبود داروها در موج ششم کرونا اظهار کرد: با وجود این‌‌که قرار بود از پاییز امسال، وضعیت سرم‌ها در کشور عادی شود اما تابستان سال جاری مشکلی برای یکی از تأمین‌کنندگان سرم‌های تزریقی در داخل کشور به وجود آمده بود که میزان تأمین سرم را کاهش داد؛ با وجود رفع آن مشکل، همچنان شاهد کمبود سرم‌های تزریقی در داخل کشور هستیم.

وی ادامه داد: کمبود سرم‌های تزریقی به‌دلیل افزایش موارد بستری کرونا رخ داده است.

این داروساز تجویز بیش از حد سرم را از دیگر عوامل کمبود آن در کشور دانست و ابراز کرد: بخشی از کمبودها به‌دلیل تجویز بی‌رویه سرم برای برخی بیماران است؛ از سوی دیگر مدیریت تأمین سرم باید به‌خوبی انجام شود زیرا تأمین آن کار دشواری نیست و به مواد اولیه خیلی خاصی نیاز ندارد.

وی با بیان این‌که تقریباً همه سرم‌های تزریقی مصرفی، تولید داخل هستند، گفت: به‌دلیل کمبود، سرم سهمیه‌بندی شده است و فقط در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود!

نایب‌رئیس انجمن داروسازان با بیان این‌که عمده داروهایی که برای مبتلایان اومیکرون تجویز می‌شود برای درمان علامتی است، خاطرنشان کرد: برخی داروها مانند ب ـ کمپلکس، شربت “دیفن‌هیدرامین”، “اکسپکتورانت”، قطره بینی نمکی و شربت “استامینوفن” دچار کمبود نسبی شده‌اند.

کپی رایت © 2024 جلفا. حقوق انتشار محفوظ است.